BREAKING NEWS
Yaşam

728x90

header-ad

468x60

header-ad

Kurbanlık hayvanın vasıfları


Sual: Hangi hayvanlardan kurban olur?
CEVAP
Sadece davar, sığır ve deveden kurban olur. Davar denince koyun, keçi; sığır denince de, inek, boğa, manda, dana, düve, tosun anlaşılır. Dişi hayvan da, erkek hayvan da kurban olur.

Davarın 1, sığırın 2, devenin 5 yaşını geçmesi gerekir. 6 ayı geçen kuzu, iriyse kurban olur. Yünü kırkılmış koyunu kurban etmek mekruhtur. Bir gözü görmeyen, topal olup yürüyemeyen, dişlerinin yarısı yok olan, kulağının veya kuyruğunun çoğu olmayan, bir ayağı kesik veya ölmek üzere olan hasta hayvan kurban olmaz.

Eti yenen vahşi hayvandan kurban olmaz. Yabani öküz [buffalo], yabani deve [lama] ve yabani koyundan da kurban olmaz. Melez ise, anaya itibar edilir. Anası evcil ise, yavrusu kurban edilebilir.
Husyeleri küçük, gebe, tüyü dökülmüş hayvanı kurban etmek mekruhtur. Burnu veya dili kesik yahut çoğu yok olan hayvan kurban olmaz. Davarda bir, sığırda iki meme kesik ise kurban olmaz, ama yavrusunu emziriyorsa olur. İki kulağı kesik, biri kökten kesik, kuyruğu kesik, bir veya iki kulağı yoksa, kurban olmaz. Diz kapakları gibi bir yeri kemik başına kadar kırılan hayvan kurban olmaz.

Kurban olmaya mani olmayan kusurlar ise şunlardır:
Boynuzu kırık veya boynuzsuz olan, kurban olur. Kulağın çoğu kesilip ayrılmasa, asılı kalsa mekruh olmakla beraber sahih olur. Yarıdan azı kesik olsa, kurban olur. Kulağı enine veya boyuna yarık olsa, kurban olur. Kulağın yırtık olması tenzihen mekruhtur. Burun da kulak gibidir. Uyuz, burulmuş olan kurban edilir.

Kulağı, kuyruğu küçük olarak doğan, kurban olur. Yayılmasına mani olmayacak kadar deli olup, sürüsünden ayrılmayan hayvan, kurban olur. Sürüsünden ayrılan ve otlayamayacak kadar deli olan hayvan kurban olmaz.

Bir gözünde görmeye mâni olmayan perde bulunan hayvanı kurban etmek caizdir. Kurbanlık, kesim yerine getirilirken ayağı kırılır, sonra kesilirse, caiz olur. Dişlerinin çoğu varsa mekruh olur, fakat sahih olur.

Cin İçin üç harfli demek
Sual: Cin denince, cinler gelip bize musallat olduğu için, cin demeyip (Üç harfliler), (Ters ayaklılar) veya (Mahlûklar) denmesi gerektiği söyleniyor. Bu doğru mu?
CEVAP
Öyle denince cinlerin musallat olacağına inanmak yanlıştır. Cin demenin hiç mahzuru olmaz. Cin demekle cini çağırmış olmayız. Çağırılmasa da, bazılarına musallat olabilirler. İmam-ı Rabbânî hazretleri, cinden korunmak için, (Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil-aliyyil-azîm) okunmasını bildiriyor.

« Önce
Sonra »

Hiç yorum yok

Sorularınız Dinimiz İslam hocaları tarafından cevaplandırılacaktır. Lütfen suallerinizi: dinimizislam2@gmail.com mail adresine gönderiniz.
Teşekkürler.
Hakiki Dinimiz site yönetimi